ورق گالوانیزه 2.0 - The following مرحله ورق گالوانیزه

معاملات بازار فیزیکی بورس کالا نشان میدهد ۳۹۲ شرکت در تالارها و بازار فرعی کالا و محصولشان را در هفته گذشته عر

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

معاملات بازار فیزیکی بورس کالا نشان میدهد ۳۹۲ شرکت در تالارها و بازار فرعی کالا و محصولشان را در هفته گذشته عرضه کردند که به معامله ۳ میلیون و ۹۶ هزار تن انواع کالا و محصول به ارزش ۲/۳۴ هزار میلیارد تومان منتهی شد. ورق شیروانی در ابعاد مختلفی تولید میشود، به این صورت که عرض ورقها معمولاً در حدود 1000 تا 1500 میلیمتر است و ضخامت آنها بین 0/3 تا 1/2 میلیمتر متغیر است. منظور از گالوانیزه گرم، فرایند غوطه ور شدن فلز در حمامی از Zn مذاب است که دمای آن به حدود 860 درجه فارنهایت (460 درجه سانتیگراد) میرسد. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت ورق ها با ما در تماس باشید. چه عواملی بر روی قیمت ورق گالوانیزه تاثیر دارند؟ اصطلاح فولاد (Steel ) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراهند، بکار میرود. Po᠎st was g en erated with G SA Con᠎te nt G en​er᠎at᠎or D em᠎ov ersion .

3- طول عمر زياد: طول عمر ورقهاي پوشش داده شده با روي در محيط هاي كاملا خورنده، در حدود 20 تا 30 سال است. در طی مرحله چربی گیری، سطح قطعات از رنگ، روغن، گریس و هر گونه ترکیبات پاک میشود. در این مرحله برای پاک کردن و زدودن تمامی رنگها و پوستهها در حمام اسید کلریدریک غوطه ور میشوند. در این مرحله، رطوبت اضافی از سطح ورق خشک میشود. روشهای مختلفی برای فرآیند گالوانیزه کردن وجود دارد که این تفاوت در روشها باعث ایجاد محصولاتی با ظاهر، دوام، کیفیت و ضخامت متفاوت میشود. در ضلعهای شرقی و غربی عمارت نیز فقط دو در ورودی وجود دارد که با ۱۸ پله به طبقه فوقانی راه پیدا میکند. قبل از اینکه بخواهیم راجع به تفاوتهای این دو ورق دسته از ورقهای فلزی صحبت کنیم، بهتر است ابتدا راجع به گالوانیزه کردن صحبت کنیم. اصلیترین دلیل ایجاد خرابی در سازههای ساختمانی به ویژه سازههای آهنی و فولادی، زنگ زدگی و خوردگی است. از ورق آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی مثل سینی کابل ، نردبان کابل ،لوله فولادی برق ، لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لولههای آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده میشود.  This ​post h᠎as  been  done by G SA C ontent  G en​er​ator DEMO.

قیمت ورق رنگی شیروانی 6 متری متغیر است و متأثر از عوامل متعددی است. کاربرد زیاد دارد و به دلیل ویژگی ضد زنگ آن و به علاوه قیمت مقرون به صرفه محبوبیت زیادی دارد. در این روش گالوانیزه کردن فولاد و آهن دو ویژگی با خود به همراه دارد. در این مرحله بسته به نوع فرآیند گالوانیزه کردن یکی از دو روش گالوانیزه کردن انجام میشود. در این مرحله هرگونه چربی از سطح قطعات به صورت کامل پاک میشود. این روش در دو مرحله انجام میشود: در مرحله اول، قطعات فلزی تمیز میشوند و سپس در محلولی از نیکل یا روی غوطهور میشوند. به همین دلیل است که در این مرحله از روشهای مختلفی برای پاک کردن و تمیز کردن آلودگی استفاده میشود. ورق های سیاه کاربرد عمومی تری در صنایع بزرگ دارد. در صورتی که برای تولید ورق های سیاه زمان زیادی لازم است. فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ثبت معامله ۱۶۹ هزار و ۸۶۰ تن تختال، ورق سرد، ورق رنگی، ورق قلعاندود، ورق گالوانیزه و آرگون به ارزش ۴ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومان در رتبه نخست ایستاد. ملی صنایع مس ایران (فملی) با فروش ۸ هزار و ۳۵۰ تن مس کاتد، مس کمعیار، مس مفتول، سولفور مولیبدن و اکسید مولیبدن به ارزش ۲ هزار و ۱۹۸ میلیارد تومان، دوم شد.معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با فروش ۲۳۰ هزار تن کنسانتره و گندله سنگآهن و شمش بلوم به ارزش یک هزار و ۲۷۸ میلیارد تومان، سوم شد.فولاد خوزستان (فخوز) با ثبت معامله ۶۳ هزار و ۲۶۰ تن شمش بلوم، آهن اسفنجی، تختال و آرگون به ارزش یک هزار و ۱۵۲ میلیارد تومان در رتبه چهارم ایستاد.ذوب آهن اصفهان (ذوب) با فروش ۳۹ هزار و ۹۰۵ تن تیرآهن، میلگرد، شمش بلوم و آرگون به ارزش یک هزار و ۱۲ میلیارد تومان پنجم شد.مجتمع فولاد خراسان (فخاس) با ثبت معامله ۴۰ هزار تن میلگرد و شمش بلوم به ارزش ۸۷۳ میلیارد تومان، ششم شد. This  po᠎st was gen erated by GSA  Con tent Ge nera tor ᠎DEMO᠎!

در این مرحله باید وسیله و روشی پیاده سازی شود که قطعات به صورت کامل در هوا معلق بمانند و بتوان آنها را جا به جا کرد. همانطور که از نام آن مشخص است در این مرحله با استفاده از آب، سمباده و شویندههای قلیایی اقدام به شست و شوی ورقهای فولادی میشود. ورق های گالوانیزه در چه ابعادی تولید می شوند؟ ورق گالوانیزه حاصل پوشش دهی ورق های فولادی توسط فلز روی ZN می باشد که در تولید این نوع ورق ها عمدتا از ورق نورد سرد یا همان ورق روغنی استفاده می گردد. از آنجایی که پتانسیل احیای فلزی روی از آهن بیشتر است در هنگام مواجهه با عوامل اکسید کننده مانند آب و اکسیژن، روی در آند اکسید میشود. همچنین این لایه محافظ از روی باعث میشود که مقاومت در انواع شرایط جوی بیشتر شود. دلیل استفاده گسترده از این ورق مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. برای مقاومت بیشتر فلز میتوان فرآیند گالوانیزه کردن را برای چند بار و هر بار پس از سرد شدن انجام داد تا مقاومت فلز در برابر خورندگی و زنگ زدگی بالا برود. توجه داشته باشید که در این مرحله تنها چربیهای موجود روی قطعات پاک میشود و دیگر موارد در این مرحله از روی قطعات پاک نمیشوند.

اولین مرحله در فرآیند گالوانیزه کردن محیط، فرآیند چربی گیری است. در روش گالوانیزیسیون گرم آهن و فولادی که برای گالوانیزه دارای ترکیب و طراحی مناسب هستند، در وان مذاب روی با دمای حدودی 460 درجه سانتی گراد فرو برده شده و یک پوشش روی آن ها تشکیل می شود. با اجرای پوشش گالوانیزه روی فولاد به هر روش، بین آهن و روی، پیل یا سلول الکتروشیمیایی تشکیل میشود که در آن فلز روی به عنوان آند (قطب منفی) و آهن به عنوان کاتد (قطب مثبت) به کار میرود. استفاده از آن اغلب برای تولید قطعات سنگین و مقاوم در صنایع نفت و گاز، معدن و ساختمانهای بزرگ دیده میشود. اغلب وسیع ترین مشکل برای بناهای فولادی، رطوبت می باشد. به دلیل قدرت اکسایش بیشتر فلز روی است که حتی با قرار گرفتن ورق گالوانیزه در برابر رطوبت و اکسیژن، زنگ زدگی اتفاق نمیافتد و ورق فولادی سالم باقیمانده و طول عمری بالا دارد.

در ادامه به شرح جزییات و مزایای روش های دیگر گالوانیزاسیون ورق های فولادی می پردازیم. استفاده از روش گالوانیزه برای جلوگیری از خورندگی و ضد زنگ کردن ورقهای فولادی و آهنی هزینه کمتری نسبت به دیگر روشهای افزایش مقاومت فلز دارد. گفتنی است پوشش ورق گالوانیزه با روش الکتروپلات هم انجام میشود که به تناسب هر روش این محصول فولادی دوام، ضخامت و ظاهر متفاوتی به دست میآورد. رنگ کاری فلزی که به روش الکتروپلات گالوانیزه شده است، بسیار راحتتر و آسانتر است. گاهی ممکن است برای تولید ورق گالوانیز از ورقهای بازیافتی نیاز به استفاده از سندبلاست یا سمباده زنی سنگین برای از بین بردن رنگ قدیمی از روی قطعات است. در گالوانیزاسیون هم از فلزات زیادی استفاده میشود که فلز روی بنا به نتیجه خوبی که دارد، بسیار محبوب است. پلیت گالوانیزه به دلیل کیفیت و مقاومت بالا، کاربرد گستردهای در ساخت لوازم خانگی، صنعت ساختمان سازی و اتومبیل دارد و از آن به عنوان پلیت سقف نیز یاد میشود. یکی از روشهای رایج که عموما به عنوان روش حرارتی شناخته میشود، گالوانیزه (Hot-DIP-galvanizing) کردن فولاد به وسیله مخزنی از روی مذاب است. شرکتهای گلخانه ساز بینالمللی، کیفیت پوشش گالوانیزه را بیش از آنکه بر حسب ضخامت بیرونی پوشش (بر حسب میکرون) عنوان کنند، بر اساس میزان وزنی اضافه شده به قطعه فلزی بر حسب گرم در متر مربع اعلام و این فاکتور در مستندات فنی طرحها با حرف Z درج میشود.

رنگ مخصوص پوشش روی از ناحیه جوش در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت میکند. اما عموما رنگ کردن فولادی که به روش گرم گالوانیزه شده است کمی سختتر از این نوع است. در این روش، ورق گالوانیزه ضخامت کمتر و سطح صافتری نسبت به روش حرارتی دارد. عرض این ورق ها غالبا 100 و 125 سانتیمتر است که اگر قصد خرید این محصول در فرمینگهای مختلف را دارید در نظر داشته باشید که به دلیل فرمدهی و عملیات خمکاری عرض آن کمتر میشود. با استفاده از خدمات شرکتهای بازرگانی معتبر فعال حوزه آهن آلات، میتوانید به شکل بهینه و با بهترین قیمت سفارش خرید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه را ثبت کنید. برای اطلاع از جدیدترین قیمت ورق گالوانیزه، ابتدا باید سایز مورد نظر را تعیین کنید. در حالت کلی به دو روش میتوان فرآیند گالوانیزه کردن فلز فولاد را انجام داد. فرآیند گالوانیزه کردن یک فلز در 6 فاز قابل انجام است. ورق گالوانیزه از جمله این محصولات است که نسبت به مقاطع آهنی بدون آبکاری دارای مقاومت به خوردگی بسیار مناسبی است.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن